27.11.13

цивільний позов про відшкодування матеріальної та моральної шкоди (кримінальне судочинство)

вих. № *ІНФОРМАЦІЯ* від 21.08.13

Найменування суду, до якого подається заява:
Богунський районний суд міста Житомира


Ім’я цивільного позивача, його місце проживання, поштовий індекс:
ОСОБА_1, АДРЕСА_1


Ім’я законного представника цивільного позивача, його місце проживання, поштовий індекс, індивідуальний ідентифікаційний номер:


ОСОБА_2, АДРЕСА_2, ІІН: *ІНФОРМАЦІЯ*

Ім’я представника цивільного позивача, його місцезнаходження, поштовий індекс, номери засобів зв'язку, адреса електронної по
шти:

Адвокат Романишин Маріан Миколайович, проїзд Скорульського, будинок № 5, кабінет № 3, місто Житомир, Житомирська область, 10014, Україна, +38 (098) 95-95-417, deonform@gmail.com

Ім’я цивільного відповідача, його місце проживання, поштовий індекс, індивідуальний ідентифікаційний номер:

ОСОБА_3, АДРЕСА_3, ІІН: *ІНФОРМАЦІЯ*


Ціна позову щодо вимог майнового характеру:
307994,92 грн. (триста сім тисяч дев’ятсот дев’яносто чотири) гривні 92 копійок.



Цивільний позов
по справі № 295/12464/13-к
(кримінальне провадження № 12013060010000182)
в порядку ст. 128 Кримінального процесуального кодексу України

    Виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та зазначення доказів, що підтверджують кожну обставину, наявність підстав для звільнення від доказування:

    Факти:

    06.07.13 близько 02 години цивільний відповідач перебуваючи в стані алкогольного сп’яніння керував автомобілем ВАЗ-21093, д/н АМ *ІНФОРМАЦІЯ* АТ по освітленій вуличним освітленням вул. Черняховського м. Житомир в напрямку виїзду з міста. Проїжджаючи ділянку дороги поблизу буд. № 112 цивільний відповідач, не обравши безпечної швидкості руху з урахуванням дорожньої обстановки, щоб мати змогу постійно контролювати рух керованого ним транспортного засобу та безпечно керувати ним, перевищив максимально дозволену швидкість руху в населеному пункті в результаті чого виїхав за межі проїзної частини на правий тротуар, де здійснив наїзд на пішоходів, зокрема на ОСОБА_4, в результаті чого, останній від отриманих тілесних ушкоджень загинув на місці пригоди.
    Цивільний позивач є членом сім’ї (малолітньою дитиною) загиблого ОСОБА_4.

    Аргументи:

    Відповідно до ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України (далі за текстом - ЦКУ): «Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.»,  а згідно п. 8 ч. 2 ст. 16 ЦКУ, одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути: «відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди;».
    В ч. 1 ст. 22 ЦКУ зазначається: «Особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.»,  а згідно п. 1 ч. 2 ст. 22 ЦКУ: «Збитками є: 1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);».
    Загиблий ОСОБА_4 належним чином, як батько цивільного позивача, виконував покладений на нього, згідно ст. 180 Сімейного кодексу України, обов’язок щодо утримання цивільного позивача, як своєї дитини до досягнення ним повноліття, за рахунок заробітної плати, яку він одержував працюючи *ІНФОРМАЦІЯ* в *ІНФОРМАЦІЯ*.
    Таким чином, внаслідок загибелі батька, цивільний позивач зазнав майнових втрат через порушення його цивільного права на утримання, як дитини, до досягнення повноліття, тому цивільному позивачу заподіяно цивільним відповідачем збитки у вигляді втрат, які цивільний позивач мусить зробити для відновлення свого порушеного права – права на утримання зі сторони батька до досягнення ним повноліття (реальні збитки).
    Враховуючи важливість даних суспільних відносин, законодавець безпосередньо врегулював зазначенні цивільно-правові відносини, відповідними нормами ЦКУ, визначивши підстави, розмір та порядок відшкодування шкоди, завданої смертю потерпілого.
    Так, згідно абз. 1 ч. 1 ст. 1200 ЦКУ: «У разі смерті потерпілого право на відшкодування шкоди мають непрацездатні особи, які були на його утриманні або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина потерпілого, народжена після його смерті.», а відповідно до п. 1 абз. 2 ч. 1 ст. 1200 ЦКУ: «Шкода відшкодовується:  … дитині - до досягнення нею вісімнадцяти років (учню, студенту - до закінчення навчання, але не більш як до досягнення ним двадцяти трьох років);».
    Частиною 2 ст. 1200 ЦКУ визначено розмір відшкодування шкоди: «Особам, визначеним у пунктах 1-5 частини першої цієї статті, шкода відшкодовується у розмірі середньомісячного заробітку (доходу) потерпілого з вирахуванням частки, яка припадала на нього самого та працездатних осіб, які перебували на його утриманні, але не мають права на відшкодування шкоди. До складу доходів потерпілого також включаються пенсія, суми, що належали йому за договором довічного утримання (догляду), та інші аналогічні виплати, які він одержував.».
    Враховуючи, що на утриманні ОСОБА_4 перебував лише цивільний позивач, оскільки його дружина ОСОБА_2, працює в *ІНФОРМАЦІЯ*, а інших утриманців не має, частки середньомісячного заробітку (доходу) потерпілого та цивільного позивача є рівними, і становлять 50 % від вказаного середньомісячного заробітку (доходу).
    Порядок обчислення середньомісячного заробітку (доходу) потерпілого у ст. 1200 ЦКУ не визначено, тому в силу ст. 8 ЦКУ середньомісячний заробіток (дохід) потерпілого, обчисляється за аналогією відповідно до ст. 1197 ЦКУ, тобто за вибором цивільного позивача за останні три місяці, що передували загибелі ОСОБА_4.
    Розмір середнього доходу у вигляді заробітної плати, нарахованого загиблому ОСОБА_4 за останні 3 місяці до його загибелі (квітень – червень 2013 року) дорівнює: 3221,94 (три тисячі двісті двадцять одна) гривня 94 копійки, а розмір щомісячного відшкодування цивільному позивачу становить 50 % від вказаної суми, та дорівнює: 1610,97 (одна тисяча шістсот десять) гривень 97 копійок.
    Щодо наявності вини цивільного відповідача, як підстави для відшкодування майнової та моральної шкоди, слід зазначити, що шкоду заподіяно цивільним відповідачем при здійсненні ним керування транспортним засобом, така діяльність є джерелом підвищеної небезпеки, тому відшкодування шкоди здійснюється незалежно від вини цивільного відповідача, згідно п. 1 ч. 2 ст. 1167, ст. 1187 ЦКУ.
    Таким чином, цивільний відповідач зобов’язаний відшкодувати цивільному позивачу майнову шкоду шляхом здійснення щомісячних платежів у розмірі 1610,97 (одна тисяча шістсот десять) гривень 97 копійок починаючи з *ІНФОРМАЦІЯ*.13 і закінчуючи *ІНФОРМАЦІЯ*.19 (досягненням цивільним позивачем вісімнадцяти років).
    Вище зазначено, що згідно ч. 1 ст. 16 ЦКУ: «Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.», а відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 16 ЦКУ, одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути: «відшкодування моральної (немайнової) шкоди;».
    В ч. 1 ст. 23 ЦКУ зазначається: «Особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.»,  а згідно п. 2 ч. 2 ст. 23 ЦКУ: «Моральна шкода полягає: … у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів;».
    Дана правова норма конкретизована у ч. 2 ст. 1168 ЦКУ: «Моральна шкода, завдана смертю фізичної особи, відшкодовується її чоловікові (дружині), батькам (усиновлювачам), дітям (усиновленим), а також особам, які проживали з нею однією сім'єю.».
    Загибель ОСОБА_4 сталась через протиправну поведінку цивільного відповідача, яка полягала у скоєнні ним злочину, внаслідок чого цивільний позивач зазнав істотних душевних страждань, втратив повноцінну сім’ю та щасливе дитинство.
    Відновити втрати цивільного позивача - неможливо, а наслідки даних втрат, по мірі дорослішання цивільного позивача, та усвідомлення ним трагічності і безповоротності смерті батька, будуть і надалі спричиняти йому душевні страждання, протягом усього життя цивільного позивача.
    Одним із можливим способів, не усунення, а лише зменшення негативних наслідків смерті батька цивільного позивача є покращення відповідних матеріальних умов для його дорослішання та виховання, зокрема: покращення житлових умов, покращення харчування, організації та проведення кваліфікованого лікування у разі хвороби, організації дозвілля та щорічного відпочинку, організації навчання, в тому числі здобуття вищої освіти, тощо.
    Зазначенні покращення, відповідних матеріальних умов для дорослішання та виховання цивільного позивача у неповноцінному сімейному оточенні, можливі шляхом відшкодування цивільним відповідачем моральної шкоди грішми.
    Закон, а саме ч. 3 ст. 23 ЦКУ, передбачає право цивільного позивача на зазначений вид сатисфакції: «Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.».
    Таким чином, з урахуванням: характеру правопорушення – кримінального правопорушення, яке є тяжким злочином, передбаченим ч. 3 ст. 286 Кримінального кодексу України, що (правопорушення) призвело до загибелі двох осіб та заподіянні тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості ще двом особам; істотних душевних страждань, які триватимуть протягом усього подальшого життя цивільного позивача; позбавлення цивільного позивача можливостей (прав) у вигляді батьківського піклування та повноцінного дитинства; наявності підстав для відшкодування шкоди, незалежно від наявності вини цивільного відповідача, а також, враховуючи інші обставини, зокрема вчинення кримінального правопорушення у стані алкогольного сп’яніння, яке обтяжуючою обставиною, згідно п. 13 ч. 1 ст. 67 Кримінального кодексу України, - цивільний позивач оцінює розмір грошового відшкодування моральної шкоди завданої йому цивільним відповідачем у 250000,00 грн. (двісті п’ятдесят тисяч) гривень 00 копійок.    

    Докази:

    Вищезазначені обставини (факти та аргументи) підтверджуються наступними доказами:
1)     матеріалами кримінального провадження № 12013060010000182;
2)    свідоцтвом про народження цивільного позивача серія І-ТП № *ІНФОРМАЦІЯ* виданим *ІНФОРМАЦІЯ*  (копія додається);
3)    свідоцтвом про одруження ОСОБА_4 та ОСОБА_2 серія І-ТП № *ІНФОРМАЦІЯ* виданим *ІНФОРМАЦІЯ* (копія додається);
4)    довідкою про доходи ОСОБА_4 з місця роботи вих. № 78 від 18.07.13 (додається);
5)    довідкою про доходи ОСОБА_2  з місця роботи вих. № 48 від 11.07.13 (додається);
6)    паспортом громадянина України ОСОБА_2 серія ВН *ІНФОРМАЦІЯ* виданий Житомирським МВ УМВС України в Житомирській області *ІНФОРМАЦІЯ* року (копія додається);
7)    довідкою про присвоєння ОСОБА_2 ідентифікаційного номеру № б/н від 03.10.05 (копія додається);
8)     довідкою про присвоєння ОСОБА_3 ідентифікаційного номеру № б/н від 17.03.11 (копія додається).
 
    Підстави пред’явлення до суду позову особою, яка діє на захист прав, свобод та інтересів іншої особи:  
   
    Цивільний позивач є неповнолітньою особою (малолітньою дитиною), згідно ст. ст. 44, 64 Кримінального процесуального кодексу України, законним представником цивільного позивача є матір цивільного позивача - ОСОБА_2.
    21.08.13 законним представником цивільного позивача укладено договір про надання правової допомоги № *ІНФОРМАЦІЯ* з адвокатом Романишиним Маріаном Миколайовичем (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 658 від 07.06.12) для здійснення представництва цивільного позивача у кримінальному провадженні.

    Зміст позовних вимог:

    Керуючись, ст. ст.  1 – 4, 8, 11, 15, 16, 22, 23, 1166 - 1168, 1187, 1197, 1200, 1202  Цивільного кодексу України, ст. ст. 44, 45, 61, 62 - 64, 127-129, 368, 374 Кримінального процесуального кодексу України, ст. 119 Цивільного процесуального кодексу України,

прошу:

1.    Ухвалити вирок, яким:

1.1     стягнути з ОСОБА_3, який проживає за адресою: АДРЕСА_3, індивідуальний ідентифікаційний номер: *ІНФОРМАЦІЯ*, на користь ОСОБА_2, яка проживає за адресою: АДРЕСА_2, індивідуальний ідентифікаційний номер: *ІНФОРМАЦІЯ*, в інтересах неповнолітньої  - ОСОБА_1, - 1610,97 (одну тисячу шістсот десять) гривень 97 копійок - щомісячно починаючи з *ІНФОРМАЦІЯ*.13 і закінчуючи *ІНФОРМАЦІЯ*.19 (досягненням ОСОБА_1 вісімнадцяти років) відшкодування майнової шкоди;

1.2     стягнути з ОСОБА_3, який проживає за адресою: АДРЕСА_3, індивідуальний ідентифікаційний номер: *ІНФОРМАЦІЯ*, на користь ОСОБА_2, яка проживає за адресою: АДРЕСА_2, індивідуальний ідентифікаційний номер: *ІНФОРМАЦІЯ*, в інтересах неповнолітньої  - ОСОБА_1, - 250000,00 грн. (двісті п’ятдесят тисяч) гривень 00 копійок відшкодування моральної шкоди.

2.    Видати два виконавчі листи по кожному виду стягнення окремо.
 


Перелік документів, що додаються до заяви:

  1. Договір про надання правової допомоги № *ІНФОРМАЦІЯ* від 21.08.13 на 1 арк., в 1 прим.
  2. Ордер серія ЖТ № *ІНФОРМАЦІЯ* від 21.08.13 на 1 арк., в 1 прим.
  3. Копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю № 658 від 07.06.12 на 1 арк., в 1 прим.
  4. Копія свідоцтва про народження цивільного позивача серія І-ТП № *ІНФОРМАЦІЯ* виданого *ІНФОРМАЦІЯ* на 1 арк., в 1 прим.
  5. Копія свідоцтва про одруження ОСОБА_4 та ОСОБА_2 серія І-ТП № *ІНФОРМАЦІЯ* виданого *ІНФОРМАЦІЯ* на 1 арк., в 1 прим.
  6. Копія довідки про доходи ОСОБА_4 з місця роботи вих. № 78 від 18.07.13 на 1 арк., в 1 прим.
  7. Копія довідки про доходи ОСОБА_2 з місця роботи вих. № 48 від 11.07.13 на 1 арк., в 1 прим.
  8. Копія паспорту громадянина України ОСОБА_2 серія ВН *ІНФОРМАЦІЯ* виданий Житомирським МВ УМВС України в Житомирській області *ІНФОРМАЦІЯ* на 4 арк., в 1 прим.
  9. Копія довідки про присвоєння ОСОБА_2 ідентифікаційного номеру № б/н від 03.10.05 на 1 арк., в 1 прим.
  10. Копія довідки про присвоєння ОСОБА_3 ідентифікаційного номеру № б/н від 17.03.11 на 1 арк., в 1 прим.
  11. Копія позовної заяви та копії всіх документів, що додаються до неї, для цивільного відповідача, на 20 арк., в 1 прим.



З повагою,

Адвокат                                        Маріан Романишин

        м. п.

Дата подання позовної заяви: «21» серпня 2013 року

3 коментарі :

  1. мой брат попал в аварию, получил увечья слава Богу жив, сейчас милиция ведет следствие, я так понял что вы адвокат, подскажите пожалуйста что нам сейчас делать?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Вам необхідно подати цивільний позов у кримінальному провадженні слідчому, прокурору або до суду до початку розгляду справи в суді по суті, в якості доказів заподіяння матеріальної шкоди, збирайте квитанції, чеки тощо, щодо будь-яких витрат пов'язаних з ДТП, а також обґрунтуйте моральну шкоду.

      Видалити
  2. Прошу допомоги.
    Закрита К.С. по реабілітуючим обставинам. Справу закрило слідство. Постанови про матер. шкоду згідно Закону не винесло. Подав позовну заяву. Суд 1 інстанції в ухвалі залишив позов без розгляду , бо відсутня Постанова слідства про відшкод. шкоди. Подав апеляцію на Ухвалу і прийняв "міри" для отримання Постанови слідства і її отримав ще до апеляційного розгляду. апеляційний суд скасував Ухвалу суду 1 і направив справу на новий розгляд. Подав скарги до суду і прокуратури на скасування постанови слідства про відшкод. шкоди., бо вона мене не влаштовує.
    1. Чи може постанову слідства "про відшкод шкоди" скасувати прокурор, бо мені відмовив( по ки що в усній формі), чи тільки в суді?
    2. Які мої дії подальні, коли справа прийде на новий розгляд в суд 1-ї інстанції?
    ( якщо можна на POPYK_ILL@MAIL.RU)

    ВідповістиВидалити